Stok tutmaya gerek kalmadan, tedarikçi firmalara aracılığı ile yapılan ticarete stoksuz e-ticaret adı verilir. İngilizce karşılığı ile dropshipping olarak bilinir. Depo masrafı yapmadan e-ticarete katılmak isteyenler ve aynı zamanda sahip olduğu ürünlerin yanında, ürün yelpazesini genişleterek bir çok kitleye hitap etmek isteyen işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Stoksuz e-ticaret nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce, e-ticaret hukukuna göre sahip olunması gereken prosedürlerden bahsedelim. Yerel mağazalardan alışveriş yapıldığında nasıl fiş ve fatura kesiliyorsa, e-ticaret siteleri üzerinden yapılan her satışında faturalandırılması gerekmektedir. Fatura kesebilmek için ise şirket sahibi olunması gerekir. Şahıs, anonim, limited ve diğer şirket tipleri fark etmeksizin herkes stoksuz e-ticaret yapabilmektedir. Prosedür olmasa da profesyonel ve güvenilir bir e-ticaret paketinin kullanılmasının yanı sıra tedarikçi firmaların şirketinizi kabul etmesi de önemlidir.

Stoksuz E-ticaret Nasıl Yapılır?

Stok tutmanıza gerek kalmadan e-ticaret yapmanızı sağlayan tedarikçi firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar Türkiye’deki bir çok markanın resmi distribütörüdür. Stoksuz e-ticaret yapmak isteyenler için bayilik vermektedirler. Sizler sahip olduğunuz e-ticaret sitesi ve şirket bilgileri ile birlikte bu firmalara başvuru yaparsınız. Başvurunuz kabul edildikten sonra sizlere bütün ürünler XML olarak verilir. XML’i kısaca tanımlamak gerekirse, ürünlerin resim, özellik, fiyat, stok durumu ve diğer bütün bilgilerine sahip olan bir dosyadır. Kullandığınız e-ticaret paketinin bu ürün XML’ini entegre bir şekilde çalıştırabiliyor olması önemlidir.

Bu noktadan sonra önemli olan ödeme sistemlerinin entegrasyonudur. Havale, EFT ve kargoya kapıda ödemenin yanı sıra en önemli ödeme aracı kredi kartı ile tahsilattır. Bir çok tedarikçi firma kendi sanal poslarının bayileri tarafından kullanılmasına izin vermektedir. Ancak bu şekilde yapısı olmayan bir tedarikçi firma aracılığı ile stoksuz e-ticaret yapılıyorsa, internetten kredi kartı ile ödeme alabilmek için bankalara sanal pos başvurusu yapmak gerekir. Burada iki kritik nokta bulunmaktadır. Tedarikçi firmanın sanal posları kullanılacaksa eğer, sahip olduğunuz e-ticaret yazılımının bu sistemi entegre edebiliyor olması gerekir. Bankalara sanal pos başvurusu yapacaksanız e-ticaret sitenizin bankaların istemiş olduğu güvenlik önlemleri ile donatılmış olması ve şirket bilgileriniz ile birlikte başvuru yapmanız gerekliliğidir. Aksi taktirde sanal pos başvurunuz kabul edilmemektedir.